Kazikėnų geležies amžiaus kapinynas

Naujai aptiktas Kazikėnų kapinynas (Jurbarko r. sav., Smalininkų sen.) suteikė papildomos informacijos apie Nemuno žemupyje gyvenusių baltų genčių istoriją, laidoseną. Juolab Smalininkų apylinkėse neturime geležies laikotarpio archeologinių paminklų.

MŪSŲ PROJEKTAI

V. Juškaitis

12/30/2023

Moters kapas su žalvariniais papuošalais
Moters kapas su žalvariniais papuošalais

Tyrinėti Kazikėnų kapinyną (Jurbarko r. sav., Smalininkų sen., Naudvario vs.) pradėta 2013 m. (tyr. vad. V. Juškaitis). Apie tai, kad šioje vietoje gali būti kapinynas, sužinota iš Jurbarko miesto gyventojo Stasio Vanago. Maždaug 2010 m., dirbdamas Kazikėnų miške, pasieniečių bokšto statybos metu kasdamas žvyrą jis aptiko įvijinę apyrankę bei žmonių kaulus. Remiantis šia informacija archeologiniai tyrimai vyko kelerius metus (2013-2015 m.). Ištirtas 51,1 m² dydžio plotas, rasta keliolika atsitiktinių radinių (lankinė segė, Faustinos II (161-175 m.) moneta, įmovinis kirvis ir kt.). Taip pat buvo aptikti 6 griautiniai kapai. Tyrimai patvirtino spėjimą, kad Nemuno upės dešiniojo kranto antrojoje viršsalpinėje terasoje yra II-VI a. kapinynas. Rasti kapai išsiskiria įkapių turtingumu. Pavyzdžiui kape 1 moteris buvo palaidota su dviem antkaklėmis viela apvyniotais galais su kabliuku ir kilpele, lankine žieduota sege. Krūtinę puošė du kryžiniai smeigtukai su grandinėlėmis ir pusmėnulio kabučiais. Rankas puošė 7 juostinės apyrankės. Kape taip pat buvo rasti 7 žiedai. Moteriai galvos srityje buvo padėta yla. Įdomu tai, kad ištyrus šį kapą po juo buvo aptikta dar vieno, ankstesnio palaidojimo duobė. Kapas datuojamas III-IV a.

Taip pat paaiškėjo, kad iki pradedant laidoti mirusiuosius, šioje vietoje žmonės gyveno mezolito – ankstyvojo geležies amžiaus laikotarpiais. Aptiktas iki 0,8 m storio apardytas kultūrinis sluoksnis su titnago nuoskalomis, skeveldromis, mikrolitais, gremžtukais ir lipdytomis puodų šukėmis.

Atlikti archeologiniai tyrimai suteikė papildomos informacijos apie Nemuno žemupyje gyvenusių baltų genčių istoriją. Juolab Smalininkų apylinkėse neturime minėto laikotarpio archeologinių paminklų.

Plačiau apie tai ......1 dalis ... 2 dalis ... 3 dalis

Moters kapas aptiktas 2014 m. Kazikėnų kapinyno tyrimo metu (nuotr. aut. V. Juškaitis)