Apeiginiai vikingų skydai

1880 m. Gokstado laive rasti vikingų skydai nebuvo griežtai apeiginiai ir, remiantis nauja analize, galėjo būti naudojami mūšiuose.

GELEŽIES AMŽIUS

12/22/20231 min read

Dešimtys vikingų apvalių skydų iš garsaus Gokstad laivo palaidojimo, aptikto 1880 m. Norvegijoje, nebuvo griežtai apeiginiai, kaip ilgą laiką buvo manoma. Naujas tyrimas parodė, kad jie buvo naudojami mūšiuose.

Remiantis naujai paskelbta studija, kuri buvo publikuota kovo 24 d. žurnale Arms and Armour, mediniai skydai praeityje galėjo būti padengti galvijų oda ir naudoti mūšiuose. Anot tyrimų autoriaus, Stokholmo universiteto archeologijos doktoranto, Rolf Warming „[Gokstado] skydų funkcija iš esmės atitinka mūsų supratimą apie skydus, kurie buvo naudojami mūšiuose“. „Jų technologija atitinka germanų plokščių apvalių skydų gamybos tradiciją, kuri buvo plačiai paplitusi Skandinavijoje nuo III a. pradžios iki XIII a. pabaigos".

Iš viso buvo rasti 64 skydai – galbūt po vieną kiekvienam laive buvusiam įgulos nariui, anot R. Warming, jie buvo pririšti palei viršutinį laivo korpuso kraštą, tiesiai virš irklų angų.

Laivas kadaise buvo naudojamas jūroje, tikriausiai karybai, prekybai ir transportavimui. Tačiau apie 900 metus jis buvo nutemptas į sausumą ir panaudotas vikingų karaliaus laidotuvėms.

Plačiau apie tai.....

Vieno iš Gokstado skydų priekio rekonstrukcija, pagaminta XIX amžiaus pabaigoje arba XX amžiaus pradžioje iš originalių komponentų. Skydo centre galima pamatyti geležinį umbą. (iliustracija: Kultūros istorijos muziejus, Oslo Universitetas)